En spesiell dag (Una Giornata Particolare)

Regi og manus: Ettore Scola. Italia/ Canada 1977
Foto: Pasqualino De Santis. Musikk: Armando Trovajoli
Manus: Ruggero Maccari, Maurizio Costanzo
Med: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, John Vernon, Françoise Berd, Nicole Magny
1 t 45 min, norske eller svenske tekster

Antageligvis er dette Ettore Scolas aller fineste film. En spesiell dag er en antikrigsfilm uten blod og bomber. Scola makter det kunststykke å fortelle en vakker, egenartet kjærlighetshistorie – mellom en sliten husmor og en homofil mann – samtidig som han gir en politisk analyse av fascismen i enkeltmennesket og Italia i 1938.

Den spesielle dagen er dagen da alle i Roma skal ut for å feire Mussolini som den store fascistiske lederen. De eneste som blir igjen i den enorme boligblokka er den trette husmoren og den engstelige homofile naboen. De møtes i elegant skrevne og spilte scener, som f.eks ved kjøkkenbordet, der Mastroianni demonstrerer motvekten som må til for at kjøkkenlampa ikke skal falle i hodet på alle som passerer, og på taket der de to finner tonen mellom laknene som henger til tørk.

Gleden ved å se kjemien mellom Sophia Loren og Marcello Mastroianni i hovedrollene i dette stilsikre kammerdramaet er naturligvis verdt billetten alene. 

(omtale fra cinemateket i oslo)


Legg til filmen i huskeliste

- 35mm

- DCP

- DVD

- 16mm


Din huskeliste
Du har ingen titler

- Filmbestillingsskjema

Nyhetsbrev In English