
Touch (1997)
Jesus i LA
Paul Schrader (manus til Taxi Driver og Raging Bull, regi på Light Sleeper og Affliction) har regien på denne nesten forbigåtte filmen fra ’97, mens Elmore Leonard, forfatteren av de hippe og postmoderne thriller-komediene Get Shorty, Jackie Brown og Out of Sight, har skrevet manus. Rollelista består av en rekke up-and-coming skuespillernavn i Hollywood. Det merkelige med dette, er at Touch ikke er noen utpreget «hipp» film – i stedet er det en film om religiøse mirakler.
Skeet Ulrich spiller Juvenal, en tidligere Fransiscaner-munk som nå jobber på et rehabiliteringssenter i Los Angeles. Juvenal har såkalte stigmata-egenskaper, dvs. at sårene fra den korsfestede Jesus viser seg på kroppen hans. Dessuten kan han helberede ved håndspåleggelse. Dette er selvsagt en mindre sensasjon i 90-tallets USA, og Juvenal blir fort omkranset av folk som vil profitere på de spesielle egenskapene hans. Den katolske lederen Murray (Arnold) vil gjerne bruke ham i det godes tjeneste, media (representert ved talkshow-verten Gina Gershon og tabloidjournalisten Janeane Garafalo) gnir seg sensasjonshungrig i hendene, mens småkjeltringen Bill Hill (Walken) sender den vakre Lynn (Fonda) for å blidggjøre mirakelgutten.
USA
Regi: Paul Schrader
Med: Skeet Ulrich, Bridget Fonda, Christopher Walken, Tom Arnold, Paul Mazursky, Janeane Garofalo, Gina Gershon, Lolita Davidovich
Lengde: 96 min
Aldersgrense: 12 år
Tema: Nye Hollywood
Sist oppdatert: 6. oktober 2026
NFK disponerer en 35mm-kopi, men rettigheter for denne filmen er utløpt. De må avklares på nytt ved filmens internasjonale salgsagent. Ta kontakt med NFK, så undersøker vi pris og tilgjengelighet.
Rettigheter uavklart
Filmklubbforbundet har filmkopien, men det er uklart hvem som har rettigheter.
UIP Classics
UIP Classics forvalter en katalog med mer enn 6 000 titler på DCP fra UIP, Paramount, Focus Features, DreamWorks Animation og Miramax. Titlene er som regel mulige å booke direkte til kinoen via MovieTransit.
Retningslinjer og format:
- Krav om DCP: Filmklubber som holder til på en kino plikter å booke film på DCP dersom dette formatet eksisterer. Det er ikke tillatt for kinobaserte filmklubber å benytte MPLC-lisensen på UIP/Paramount-titler.
- Unntak for Blu-ray: Bruk av Blu-ray tillates kun dersom filmklubben har behov for norsk eller engelsk tekst som ikke finnes tilgjengelig på DCP-versjonen.
- Filmklubber uten DCP-utstyr: Dersom filmklubben din ikke holder til på en kino, skal de samme filmene fra Universal og Paramount i stedet bookes gjennom MPLC-lisensen.
Priser:
DCP: 800 kr + 150 kr for overføring + mva på hele summen.
Blu-ray: 700 kr + mva.Ta kontakt med NFK for å bestille. Det er tillatt å ta både inngangspenger og kontingent.
