
Trolljegeren (2010)
De tre DH-studentene Thomas Schøien, Johanna Pedersen og Kalle Stensvik som går på medialinjen i Volda får som skoleoppgave å lage dokumentarfilm om en lokal personlighet. De velger å fokusere på en folkesky mann som kommer til bygda med jevne mellomrom.
Til å begynne med vet de bare at han skal hete Hans og de mistenker ham for å være ulovlig bjørnejeger. Det viser seg imidlertid at mannen langtfra er krypskytter. Han har et langt farligere og mer fantastisk yrke.
Etter hvert som Hans åpner seg for ungdommene avdekkes sider ved det norske samfunnet som får de siste dagers mediasensasjoner om politisk korrupsjon, bevisplanting og landssvik til å blekne. Her dreier det seg om myndighetenes bevisste handlinger for å føre det norske folk bak lyset over mange generasjoner.
De tre ungdommene nekter til å begynne med å tro på Hans. Men i løpet av filmen står de overfor situasjoner som på utrolig vis fjerner all tvil om hva som er sant og ikke sant. Dessverre betyr det samtidig at ungdommene plutselig sitter på farlig viten og det skal få dramatiske konsekvenser.
Norge
Regi: André Øvredal
Med: Glenn Erland Tosterud, Tomas Alf Larsen, Johanna Mørck, Otto Jespersen
Lengde: 103 min
Aldersgrense: 12 år
Tema: Komedie, Mockumentar
Sist oppdatert: 8. oktober 2026
Obs: presiser om du trenger en blu-ray med undertekster, de ulike språkene er på forskjellige disker.
Nordisk Filmdistribusjon
Pris uansett format: 750 kr + mva. For DCP kommer overføringsgebyr på 250 kr + mva i tillegg.
UIP Classics
UIP Classics forvalter en katalog med mer enn 6 000 titler på DCP fra UIP, Paramount, Focus Features, DreamWorks Animation og Miramax. Titlene er som regel mulige å booke direkte til kinoen via MovieTransit.
Retningslinjer og format:
- Krav om DCP: Filmklubber som holder til på en kino plikter å booke film på DCP dersom dette formatet eksisterer. Det er ikke tillatt for kinobaserte filmklubber å benytte MPLC-lisensen på UIP/Paramount-titler.
- Unntak for Blu-ray: Bruk av Blu-ray tillates kun dersom filmklubben har behov for norsk eller engelsk tekst som ikke finnes tilgjengelig på DCP-versjonen.
- Filmklubber uten DCP-utstyr: Dersom filmklubben din ikke holder til på en kino, skal de samme filmene fra Universal og Paramount i stedet bookes gjennom MPLC-lisensen.
Priser:
DCP: 800 kr + 150 kr for overføring + mva på hele summen.
Blu-ray: 700 kr + mva.Ta kontakt med NFK for å bestille. Det er tillatt å ta både inngangspenger og kontingent.
