Årets nykommer: Tromøy filmklubb

En filmklubb for kos – for folk i alle aldre.

På toppbildet: Styremedlemmer i Tromøy filmklubb: Tone Anette, Niklas, Kjell Jonny, Henriette, Veronika og Elena.

Tromøy filmklubb ble grunnlagt i juni 2024, og holder til på Tromøy fritidsklubb i Færvik, nær Arendal.

– Dette ble vi veldig glade for, sier filmklubbens leder, Anne Grethe Vhile.

– Vi sier som Stellan Skarsgård, «In the cinema where the lights go down and you share a puls with some other people, that’s magic».

For å gi et inntrykk av hvordan det er å komme til Tromøy filmklubb, forteller de at de alltid serverer noe som passer til den aktuelle filmen i cafeen og på bordene i salen.

Fra filmklubbens visningslokaler i Tromøy fritidsklubb.

– Sist film vi viste var Blücher (Daniel Fahre, 2025) hvor vi serverte marmorkake – som opprinnelig er tysk. På bordene hadde vi i tillegg satt fram skåler med kokte poteter og kålrabi, noe som var en svært viktig del av kosten under krigen. Vi hadde også lest oss opp på historie fra øya under krigen, og hadde en kort seanse der vi fortalte om det.

Filmklubben har medlemmer som spenner aldersgruppen 12 til 85 år og de har lokaler tilrettelagt for alle, så hit i filmklubben er alle velkomne. Styret i filmklubben består av Anne Grethe Vhile, Caroline Angorine Kristiansen, Veronika Kristiansen, Kjell Jonny Kristiansen, Niklas Geislid, Henriette Halmøy, Elena Vhile og Tone Anette Tellefsen.

Prisen for Årets nykommer ble delt ut i Bergen under Filmklubbforbundets landsmøtehelg. Der var filmklubbene samlet for å feire arbeidet som landets 94 filmklubber gjør, fra Kirkenes i nord til Kristiansand i sør. Tromøy filmklubb hadde dessverre ikke mulighet til å komme, men de sendte en videohilsen som takk.

Juryen for prisen er styret i Filmklubbforbundet, og prisvinneren får et diplom laget av Exil design, og 5000 kroner til klubbkassa. 

Juryens begrunnelse

«Årets nykommer er en filmklubb med stort hjerterom. Her skal du kjenne at du er velkommen fra første øyeblikk. De har pledd, popcornmaskin, lenestoler og lamper på bordene. I løpet av kort tid har de blitt lagt merke til i lokalmiljøet sitt, og de har fått medlemmer helt fra 12 år og opp til over 80.

De viser filmer som Edvard Saksehånd (Tim Burton, 1991), Moonrise kingdom (Wes Anderson, 2012), Veiviseren (Nils Gaup, 1987) og Alle hater Johan (Hallvar Witzø, 2022), og de bygger klubbfølelse stein på stein. Heldig er den som har en filmklubb som årets nykommer der de bor. Juryen er glad for å utnevne Tromøy filmklubb som årets nykommer.»

Her er tidligere vinnere av Årets nykommer.

Fra et styremøte i Tromøy filmklubb, der de enda ikke visste at de var Årets nykommer.