
Inglorious Basterds (2009)
Tarantinos mektige og voldelige epos, med den sensasjonelle gjennombruddsrollen for Christoph Waltz.
I løpet av det første året under den tyske okkupasjon av Frankrike, er Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) vitne til at naziobersten Hans Landa (Christoph Waltz) henretter hennes familie. Shosanna klarer så vidt å unnslippe nazistene og rømmer til Paris hvor hun skaper seg en ny identitet, og blir eier og bestyrer av en kino.
I en annen del av Europa etablerer Løytnant Aldo Raine (Brad Pitt) en gruppe jødiske amerikanske soldater som skal utføre gjengjeldelsesaksjoner mot tyskerne. Raines gruppe, som senere blir kjent som the basterds av sine fiender, slår seg sammen med den tyske skuespillerinnen og hemmelige agenten Bridget von Hammersmark (Diane Kruger). Sammen har de som oppdrag å fjerne lederen av Det Tredje Riket. Skjebnene møtes ved Shosannas kino, der hun er klar til å gjennomføre sin egen plan for hevn.
Quentin Tarantinos Inglourious Basterds blander vold og propaganda i like mengder, og viser oss beryktede, undertrykte og uvirkelige historier fra andre verdenskrig.
Omtale: Verdensteatret Cinematek
MPLC
750 kr + MVA, rabatt ved bestilling av flere titler (se under)
Merk at det for MPLC-filmer ikke er mulig å ta inngangspenger. Kontingent er OK. Filmklubber har lov å annonsere med tittel så lenge det fremgår tydelig at visningen inngår i et filmklubbprogram. (Merk at MPLC-rettigheter gjelder for filmvisninger fra DVD og Blu-ray, ikke fra DCP.)
Kvantumsrabatt:
750 + mva – under 5 filmer
700 + mva – 5 – tom 9 filmer
650 + mva – 10 filmer eller flereOBS: det er egne priser for utendørsvisninger, og for andre typer visninger som er åpne for alle, der dere ikke registrerer medlemmer. Veiledende pris: 2700 kr + mva. Her må Filmklubbforbundet søke MPLC før visningen, så ta kontakt i god tid.
UIP Classics
UIP Classics forvalter en katalog med mer enn 6 000 titler på DCP fra UIP, Paramount, Focus Features, DreamWorks Animation og Miramax. Titlene er som regel mulige å booke direkte til kinoen via MovieTransit.
Retningslinjer og format:
- Krav om DCP: Filmklubber som holder til på en kino plikter å booke film på DCP dersom dette formatet eksisterer. Det er ikke tillatt for kinobaserte filmklubber å benytte MPLC-lisensen på UIP/Paramount-titler.
- Unntak for Blu-ray: Bruk av Blu-ray tillates kun dersom filmklubben har behov for norsk eller engelsk tekst som ikke finnes tilgjengelig på DCP-versjonen.
- Filmklubber uten DCP-utstyr: Dersom filmklubben din ikke holder til på en kino, skal de samme filmene fra Universal og Paramount i stedet bookes gjennom MPLC-lisensen.
Priser:
DCP: 800 kr + 150 kr for overføring + mva på hele summen.
Blu-ray: 700 kr + mva.Ta kontakt med NFK for å bestille. Det er tillatt å ta både inngangspenger og kontingent.
