
Tilbake til fremtiden II (1989)
Back to the Future II
Marty, Doc og den ombygde DeLorean-en har knapt rukket å parkere, før de legger ut på en ny tidsreise i andrefilmen. Denne gangen drar de frem i tid, til 2015, ettersom Martys barn er i trøbbel. I fremtiden får Marty tak i en gjenstand som kan bli nyttig i hans egen tid, men så blir den stjålet – og Marty må ut på nye tidsreiser.
Noe av sjarmen med å se Tilbake til fremtiden II nå, er å sammenligne filmens univers med vårt eget. Til dels traff jo Robert Zemeckis blink, for selv om det er et stykke igjen til alle har hoverboards, så finnes nettbrett, telefonbriller og flatskjerm, og for alt vi vet er det kanskje noen som bruker droner til å lufte hundene sine også.
USA
Regi: Robert Zemeckis
Med: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson, Harry Waters jr., Charles Fleischer, Joe Flaherty, Elisabeth Shue, James Tolkan, Jeffrey Weissman, Casey Siemaszko, Billy Zane, J.J. Cohen, Jay Koch, Claudia Wells, Elijah Wood
Lengde: 109 min
Aldersgrense: 12 år
Tema: Fantasy, Sci-fi
Sist oppdatert: 25. august 2025
MPLC
750 kr + MVA, rabatt ved bestilling av flere titler (se under)
Merk at det for MPLC-filmer ikke er mulig å ta inngangspenger. Kontingent er OK. Filmklubber har lov å annonsere med tittel så lenge det fremgår tydelig at visningen inngår i et filmklubbprogram. (Merk at MPLC-rettigheter gjelder for filmvisninger fra DVD og Blu-ray, ikke fra DCP.)
Kvantumsrabatt:
750 + mva – under 5 filmer
700 + mva – 5 – tom 9 filmer
650 + mva – 10 filmer eller flereOBS: det er egne priser for utendørsvisninger, og for andre typer visninger som er åpne for alle, der dere ikke registrerer medlemmer. Veiledende pris: 2700 kr + mva. Her må Filmklubbforbundet søke MPLC før visningen, så ta kontakt i god tid.
UIP Classics
UIP Classics forvalter en katalog med mer enn 6 000 titler på DCP fra UIP, Paramount, Focus Features, DreamWorks Animation og Miramax. Titlene er som regel mulige å booke direkte til kinoen via MovieTransit.
Retningslinjer og format:
- Krav om DCP: Filmklubber som holder til på en kino plikter å booke film på DCP dersom dette formatet eksisterer. Det er ikke tillatt for kinobaserte filmklubber å benytte MPLC-lisensen på UIP/Paramount-titler.
- Unntak for Blu-ray: Bruk av Blu-ray tillates kun dersom filmklubben har behov for norsk eller engelsk tekst som ikke finnes tilgjengelig på DCP-versjonen.
- Filmklubber uten DCP-utstyr: Dersom filmklubben din ikke holder til på en kino, skal de samme filmene fra Universal og Paramount i stedet bookes gjennom MPLC-lisensen.
Priser:
DCP: 800 kr + 150 kr for overføring + mva på hele summen.
Blu-ray: 700 kr + mva.Ta kontakt med NFK for å bestille. Det er tillatt å ta både inngangspenger og kontingent.
