
The Girl Who Leapt Through Time (2006)
Toki o kakeru shôjo
Vil Makoto klare å rette fremtiden før det er for sent?
The Girl Who Leapt Through Time, som har sitt utspring i Yasutaka Tsutsuis science fiction-roman fra 1967, er en historie som har blitt filmatisert en rekke ganger. Men best av dem alle er uten tvil Mamoru Hosodas animerte versjon – kanskje den beste tidsreisefilmen siden Tilbake til fremtiden!
Tenåringen Makato er en blid og temmelig bekymringsløs guttejente, som best av alt liker å kaste ball og henge med de to bestevennene sine. Ved en tilfeldighet finner hun en dag en mystisk gjenstand som gir henne evnen til å hoppe i tid – en evne hun selvfølgelig først sløser bort på overfladisk moro, som å ha endeløse karaoke-sesjoner, sove ekstra lenge på morgenen og sørge for at lillesøsteren ikke stjeler puddingen hennes fra kjøleskapet. Slike ting. Men så begynner hun å erfare at forandringene hun gjør i fortiden får ringvirkninger i fremtiden – ringvirkninger som kan være alvorlige nok til å være dødelige. Samtidig oppdager hun at tidshoppene har sin begrensning. Vil hun klare å korrigere fremtiden før det er for sent, og før hun slipper opp for hopp?
Omtale: Cinemateket
Japan
Regi: Mamoru Hosoda
Med: Riisa Naka, Takuya Ishida, Mitsutaka Itakura, Sachie Hara
Lengde: 98 min
Aldersgrense: 12 år
Tema: Anime, Animasjon, Sci-fi
Sist oppdatert: 10. april 2026
Internasjonal salgsagent
Rettigheter må skaffes fra utlandet. Pris etter avtale, som regel kostbart, over 200 euro + mva. Ta kontakt for mer info.
