Bergen filmklubb flytter til nytt kinobygg

Bergen filmklubb, tradisjonelt landet største (og beste?) filmklubb flytter inn i sin egen sal i Bergens nybygde kinosenter. Studentsenteret på høyden, der filmklubben har hatt gratis tilhold i over 20 år, blir revet.

Det så lenge stygt ut for filmklubben i det dato for riving av Studentsenteret nærmet seg. Blant mulig alternativer var studenthuset Kvarteret eller en av salene til Bergen kino. Kvarteret planlegger en ombygging der kinosal kan legges inn i planene, men det ble tidlig klart at en slik sal ikke ville kunne bli ferdig i tide.

Bergen kino var på sin side positiv til å ta inn filmklubben i en av sine saler, men økonomikravene som stilles til kinoens drift tillot ikke en leiepris som filmklubben kunne leve med. Etter hvert kom imidlertid både universitetet, studentsamskipnaden og Bergen kommune på banen med et spleiselag som til sammen dekker det meste av filmklubbens utgifter til kinoleie. Dermed var det likevel klart for innflytting i Bergens nye kinosenter i Magnus Barfots gate.

Nå blir det spennende å se hvordan filmklubben finner seg til rette i Bergens nye filmsupermarked. Cinemateket i Bergen, som har et nært samarbeid med filmklubben, vil fortsatt holde til i kulturhuset ute på Georgernes Verft.