Allerede til sommeren er norske kinoer ferdig digitalisert. For filmklubbene betyr dette tilsynelatende at det blir færre filmer å velge i. Men den situasjonen vil neppe vare lenge. Digitalisering vil sannsynligvis også bety fortgang i restaurering og digitalisering av filmklassikere. Og gir kanskje nye muligheter for filmklubbene.
Digitaliseringen er den største tekniske endringen kinobransjen har gjennomgått siden lydfilmen kom. Istedenfor å vise film fra filmruller som veier 20 kilo eller mer kan film nå vises ut fra digitale filer som ikke veier noen ting å kan sendes rundt via internett, fra satellitt eller, som det ennå blir gjort i Norge, via sneglepost på en ekstern hardisk. Plutselig er det teknisk og praktisk mulig at samme film har premiere på samtlige av verdens digitale kino, samtidig. Det vil ennå gå en stund før alle verdens kinoer er digitalisert, men i Norge er digitaliseringen total i løpet av første halvår 2011.
Digitaliseringen gir store fordeler til produsentene av bestselgere, for det meste amerikanske selskaper, som nå kan spre ut filmene sine til et optimalt antall kinoer samtidig. Og det praktisk talt uten utgifter til filmkopier og med lave transportutgifter. Annonsekronene kan konsentreres om de mediene som dekker hele landet og behovet for lansering i den enkelte småby forsvinner. De amerikanske produsentene forstod tidlig fordelene og var de første til å undertegne avtalen om deling av utgiftene til digitalisering av de norske kinoene. En avtale som fordeler utgifter til omstillingen mellom kinoene, filmdistributørene/produsentene og det offentlige norske kinofondet. Etter at digitaliseringen er nedbetalt i løpet av 5-7 år er det bare å cashe inn fordelene.
Også produsenter og distributører av mindre filmer vil kunne trekke fordel av digitaliseringen i form av billigere kopiproduksjon. Det er på den annen side usikkert om de såkalt smalere filmene i noen grad kan bli fortrengt av storfilmene. Dette blir spennende å følge med på. Får vi et mer variert kinorepertoar, eller fortrenges nisjefilmene til andre visningsformer: festivaler, filmklubber, DVD, nedlastning eller streaming fra nettet osv.?
Se mer om endringer i kinobransjen i Z filmtidsskrift: http://tinyurl.com/6a57qzw






