
Birdemic: Shock and Terror (2010)
Birdemic: Shock and Terror er en lavbudsjetts skrekkfilm fra 2010 som har oppnådd kultstatus for sine notorisk dårlige effekter, klønete skuespill og absurde plot.
Filmen følger Rod og Nathalie, et nyforelsket par i San Francisco, som plutselig blir angrepet av aggressive, muterte fugler. Byen rammes av fugleangrep som sprer kaos og død, og Rod og Nathalie må overleve mens de prøver å forstå hvorfor fuglene oppfører seg så voldsomt. Underveis blandes romantikk, klimapolitikk og overlevelseskamp i en uforsiktig og til tider absurd thriller.
Perfekt for fans av «so-bad-it’s-good»-filmer.
Bergen filmklubb har vist Birdemic som en del av deres «Trashfilm-festival» og skrev: «BIRDEMIC is an atmospheric and unpredictable psychological thriller, clearly inspired by early Neil Breen works.»
USA
Regi: James Nguyen
Med: Whitney Moore, Alan Bagh
Lengde: 90 min
Aldersgrense: 15 år
Tema: Skrekk, Thriller, Kultfilm
Sist oppdatert: 6. november 2025
American Genre Film Archive
En ideell organisasjon med en stor katalog sjanger, exploition og «trash»-film. https://www.americangenrefilm.com/
Pris: DCP, 250 UDS + mva
HD-fil/Bluray: 150 USD + mva.
