
C.R.A.Z.Y. (2005)
En feelgood-film lagt til Montréal på syttitallet med et flott soundtrack som setter deg i stemning.
C.R.A.Z.Y. er en hyllest til en svunnen tid, en feelgood-film fra den gangen David Bowie var Aladdin Sane og Pink Floyd skapte spacemusikk. Filmen er bred i sin underholdende grunntone og samtidig glitrer den i noen magiske øyeblikk underveis. Resultatet blir en sjelden kombinasjon av på den ene siden å være en kunstfilm, og på den andre å fortelle en universell historie som appellerer til massene. Det imponerende soundtracket gir filmen en ekstra dimensjon.
Zachary Beaulieu blir født på 1. juledag i Montréal i 1960. Zachs brødre er ikke akkurat hans beste venner, men moren synes han er noe helt for seg selv. Faren er på vakt mot Zachs tendenser til å like ting gutter ikke skal like og er bekymret for ham. Samtidig er faren selv et følelsesmenneske som elsker Patsy Cline og ved enhver familiesammenkomst benytter anledningen til å imitere visesangeren Charles Aznavour. Når alt kommer til stykket synes de uforsonelige to – far og sønn – å ha en del til felles likevel.
Canada
Regi: Jean-Marc Vallée
Med: Michel Côté, Marc-André Grondin, Danielle Proulx, Emile Vallée, Maxime Tremblay, Pierre-Luc Brillant
Lengde: 127 min
Aldersgrense: 15 år
Tema: Komedie, Ungdomsfilm
NFK har en 35mm-kopi, men ingen rettigheter. Disse må avklares internasjonalt etter forespørsel. Pris etter avtale (slike titler koster ofte minimum 250 euros + 25% mva).
Rettigheter uavklart
Filmklubbforbundet har filmkopien, men det er uklart hvem som har rettigheter.