Filmfestivalsommer

Sommeren er tid for festivaler, også filmfestivaler. Nå i juni avvikles både den Norske kortfilmfestivalen og filmfestivalen Skeive filmer. Begge arrangementer med røtter i filmklubbevegelsen.

Kortfilmfestivalen ble for første gang arrangert av Røros filmklubb i 1978 og blir i år arrangert for 30. gang. Hovedprogrammet inneholder de beste av årets norske kortfilmer. Nytt i år er at festivalen presenterer norske musikkvideoer i et eget program. Jubileumsprogrammet inneholder også et tilbakeblikk på norsk animasjon og selvsagt det beste av kortfilm fra hele verden. Etter å ha befunnet seg på Røros og i Trondheim er festivalen nå forankret til Grimstad. Datoer for kortfilmfestivalen er den 14.-19. juni. Les mer her.

22.- 27. juni utspilles så festivalen Skeive filmer i Oslo. Medlemskort fra alle norske filmklubber gjelder som festivalkort under Skeive filmer. Festivalen presenterer i hovedsak filmer med relasjon til homse- og lesbemiljøer, men kan likevel, eller nettopp derfor, trygt anbefales for alle. Tradisjon tro vises åpningsfilmen på Soria Moria kino, mens de øvrige visninger er i Filmens hus (Cinemateket). I år er det amerikanske «Infamous», med storheter som Toby Jones, Daniel Craig, Sandra Bullock, og Sigourney Weaver i rollene som åpner festivalen. Dette er nok en film om den kjente forfatteren Truman Capote og viser en annen side ved forfatteren enn den vi så for noen år siden i ”Capote”. Les mer her.

Til slutt minner vi også om den Norske filmfestivalen i Haugesund. Her har du sjansen til å overvære snikpremiere på en rekke av høsten og vinterens kinofilmer. Datoer i Haugesund er 17.-24. august. Les mer her.