Aldri har så mange sett så mye dokumentarfilm som nå. Begrepet gullalder er forslitt, men det er ikke noe annet ord som kan beskrive perioden norsk dokumentar er inne i.
I nyeste nummer av Z filmtidsskrift kan du blant annet lese om utviklingen som har ledet til den eventyrlige suksessen i Gunnar Iversens tekst «Krise og gullalder». Han spør om nye holdninger til selve dokumentaruttrykket er en av årsakene til at det aldri har vært så mange som ser disse filmene.
I «Dokumentar som nyskapende filmkunst» omtaler Racha Larsen festivalene og museene hvor sjangeren settes inn i en kontekst. Hun mener det mest spennende kan ses i skjæringspunktet mellom film og kunst. Guri Kulås reflekter rundt hvordan skrive god dokumentarfilmkritikk i «Dokumentarfilm – ein annleis fiksjon».
Dokumentarfilmskapere under press
Hva slags press er dokumentarfilmskaperne under i dagens politiske klima? Den amerikanske dokumentarfilmskaperen Michael Rowley skildrer i artikkelen «Kanarifuglen i kullgruven» hva det innebærer å lage dokumentarfilm i USA akkurat nå. Han advarer sine norske kolleger mot å tro at det ikke kan skje her.
Rowley beskriver nedbyggingen av offentlige kringkastere i sin tekst. Dette berøres også i Ida Madsen Hestmans «Historien som ikke lar seg kuttes ned», hvor hun intervjuer den svenske dokumentaristen Göran Hugo Olsson. Han viser hvordan Sveriges Television tidligere har formidlet Israel og Palestina-konflikten, og dermed et innblikk i allmennkringkastingens historie.
Å være dokumentarfilmskaper betyr også et betydelig ansvar overfor menneskene som skildres. I «Fluen på hotellveggen» skriver Aleksander Huser om Monica Strømdahls etiske utfordringer da hun lagde den prisvinnende dokumentaren Flophouse America.
Nummeret avsluttes i en mer positiv tone i «5 favoritter» hvor festivalprogrammererne Johanne Svendsen Rognlien, Håkon Tveit , Lisa Hoen og Bård Ydèn bes om å komme med sine favorittdokumentarer. Kanskje en av dine favoritter er blant dem?
Temaredaktør er Kari Nøst Hegseth.
Fra innholdet:
- Michael Rowley – Kanarifuglen i kullgruven.
- Guri Kulås – Dokumentarfilm – ein annleis fiksjon.
- Ida Madsen Hestman – Historien som ikke lar seg kuttes ned.
- Gunnar Iversen – Krise og gullalder.
- Aleksander Huser – Fluen på hotellveggen.
- Racha Larsen – Dokumentarfilm som nyskapende filmkunst.
- Johanne Svendsen Rognlien, Håkon Tveit, Bård Ydén og Lisa Hoen – Fem favoritter.
Les mer om bladet! (Artiklene kan bare leses i sin helhet på papir).
Bli med på førjulshygge sammen med TBA på Vega scene 18. desember!







