bluevelvet

Filmklubbene utfyller det lokale kinotilbudet

Filmklubber landet  rundt skaper ekstra liv rundt kinoer og kulturhus. Filmklubbrepertoaret er med på å utfylle det lokale kinotilbudet ved å knytte eldre filmer opp mot aktuelle titler, eller ved å tilby det kinoen ikke har kapasitet til å vise. Filmklubbforbundet bygger opp under aktiviteten ved å skaffe til veie digitale kopier av klassikere og å samarbeide med filmbyråer for å tilby nyere filmer til klubbene.

Det seneste eksempelet på dette er muligheten til å vise David Lynchs Blue Velvet på digital kopi i tillegg til 35mm. Det er 30 år siden filmen ble laget, og en gyllen anledning til å lage et David Lynch-program på kinoen. Regissøren er også aktuell med nye episoder av Twin Peaks, og i den anledning planlegger enkelte filmklubber å vise tidligere sesonger av den banebrytende tv-serien.

Visning av nyere filmer som Embrace of the Serpent og The Forbidden Room, tidligere bare er satt opp på enkelte festivaler i Norge, vil befeste filmklubbene som lokal kulturaktør ved å være filmer som utfordrer og engasjerer publikum. Et av privilegiene til en filmklubb er at den kan programmere akkurat de filmene medlemmene vil vise, uavhengig av visningstall og budsjettkrav. Håpet er at det er flere lokale kinogjengere som også blir nysgjerrige og vil se hva som er satt opp på plakaten. De fleste filmklubbene viser i disse dager de siste filmene før sommeren, men høsten er en fin tid for å møtes på kino igjen. Da har filmklubbene en mengde titler å velge mellom fra filmklubbforbundet, både på digitale og analoge formater. Filmklubbforbundet har opprettet en side med aktuelle filmtips, som vi håper vil inspirere programmeringen i klubbene. Det er mulig for alle å komme med filmønsker, og kanskje den lokale filmklubben setter opp akkurat din favoritt?

Ved å være oppdatert og aktuelle beriker filmklubbene det lokale filmtilbudet, og bidrar til at en filmopplevelse blir en kulturopplevelse, ikke bare passivt konsum.